Uncategorized

Președintelui Filialei Arad a Confederaţiei Patronatul Român i s-a decernat Medalia „Academician Corneliu Mikloşi” pentru cei peste 25 de ani dedicaţi SUDURII

ioan mari crisan sudura medalia corneliu miklosi

Institutul de Sudură Timişoara a fost în perioada 25 -27 aprilie 2018 gazda Conferinței de Sudură din România.

Timp de trei zile reprezentanţii Asociaţior de sudură au discutat şi analizat problemele cu care această breaslă se confruntă, au organizat o sesiune de comunicări ştiinţifice în domeniu, dar proba de foc a fost în cea de a doua zi, respectiv în 26 aprilie, 2018, când a avut loc faza naţională a concursului „Tineretul Sudează”.

Au participat (din păcate doar) 15 sudori din 5  judeţe, respectiv  Arad, Timiş, Sibiu, Bistriţa şi Cluj.

Şi în acest an sudorii arădeni şi-au demonstrat din plin talentul şi s-au întors acasă aducând trei medalii: două de aur şi una de bronz, respectiv Premiul I la procedeul MIG-MAG:  Răzvan NEDELCU – PAB Romania Arad şi student la Universitatea „Aurel Vlaicu” Arad, Premiul I la procedeul MMA (electrod): Florin ŢUGUI- Astra Rail Industries SRL şi Premiul III la procedeul TIG-WIG: Kovacs Robert –  Astra Rail Industries SRL

Medalia „Academician Corneliu Mikloși”

După 10 ani de activitate şi împlicare în tot ceea ce înseamnă sudură în România, cea mai înaltă distincție din breasla sudorilor români i-a fost acordată  domnului ing. Ioan Marin CRIȘAN, fondatorul Școlii de sudură Crișan din Arad.

„După 10 ani de muncă şi împlicare în tot ceea ce înseamnă sudură în România, de la înfiinţarea Şcolii de sudură Crişan din Arad, continuând cu  încurajarea și pregătirea viitorilor sudori, şi aici amintesc despre cele 10 promoţii şi cei 150 de sudori cu diplome recunoscute în ţară şi străinătate,  promovarea acestei meserii la noi în țară și peste hotare după desfiinţarea şcolilor profesionale, dezvoltarea Asociației de Sudură din România, până la  cele două premii internaţionale oferite de către Uniunea Europeană,  respectiv  locul VI la Bratislava în 2016 şi locul  V la Tallin în Estonia în 2017,  în cadrul „Premiile pentru promovarea Întreprinderilor Europene”, sunt mândru că am primit acaestă valoroasă distincţie, Medalia „Academician Corneliu Mikloși”. Este o recunoaştere binemeritată a dărurii, implicării şi ştiinţei mele în această meserie atât de grea şi totuşi atât de frumoasă. Mulţumesc tuturor pentru aprecieri şi vă reamintesc încă odată sloganul Şcolii de Sudură Crişan, intrat deja în istoria breslei: „În viață și-n natură, nu-i nimic fără sudură!”, a declarat Ioan Marin CRIŞAN  la finalul Conferinţei de la Timişoara.

Articolul original: https://criticarad.ro/presedintelui-filialei-arad-a-confederatiei-patronatul-roman-i-s-a-decernat-medalia-academician-corneliu-miklosi-pentru-cei-peste-25-de-ani-dedicati-sudurii/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *