Despre sudură, cu pasiune. Ioan Marin Crişan şi Gabi Ghiţescu în vizită la Liceul Tehnologic Vinga

sudura la vinga

Despre sudură, cu pasiune. Ioan Marin Crişan şi Gabi Ghiţescu în vizită la Liceul Tehnologic Vinga

Ioan Marin Crişan, fondatorul Şcolii de sudură Arad şi Gabi Ghiţescu, instructor la Şcoala de sudură au fost invitaţii clasei a IV-a B de la Liceul Tehnologic Vinga. Evenimentul a avut loc în cadrul programului Şcoala altfel şi a avut ca scop atât promovarea în rândul elevilor a unui stil de viaţă orientat către succes, cât şi popularizarea meseriei de sudor. Cei doi invitaţi au vorbit despre ce înseamnă sudura, în ce domenii este necesară şi ce studii trebuie urmate pentru a practica această meserie. Chiar dacă e puţin cam devreme având în vedere vârsta elevilor, Ioan Marin Crişan şi Gabi Ghiţescu au precizat şi care pot fi câştigurile financiare ale celor care practică această meserie şi care sunt posibilităţile de angajare după absolvirea studiilor. Printre altele a fost prezentat (cu mult umor şi făcându-se o paralelă cu echipamentul de fotbal) echipamentul cu care se lucrează, dar şi fotografii cu imagini din atelierul Şcolii de sudură.

„Cel mai impresionant a fost faptul că Ioan Marin Crişan şi Gabi Ghiţescu au vorbit cu atâta entuziasm despre sudură. Mărturisirile lor au fost foarte motivante. Au încercat să ne convingă că în alegerea meseriei nu sunt importanţi doar banii, ci mai ales pasiunea” a declarat Cristina Lazurca, iniţiatoarea acţiunii şi învăţătoare la clasa a IV-a B.

„Împreună cu colegele mele din corpul B al Liceului Tehnologic Vinga, Naomi Bogoşel, Alina Fărcaş, Nicoleta Brie şi Michaela Sima am pregătit un program divers pentru Şcoala altfel de anul acesta. Printre altele vom avea o întâlnire cu actriţa Giorgiana Popan, colegele mele participă la o acţiune de colectare de materiale electrice uzate, iar eu am încercat să le vorbesc elevilor mei despre profesiunea de jurnalist. Folosindu-mă de experienţa mea anterioară le-am dezvăluit despre cum se face documentarea, cum se lucrează într-o redacţie şi le-am arătat cum funcţionează aparatura din dotare. În alegerea programului am primit sprijin şi informare de la colegii cu experienţă, în special de la Anna Lipoczi, şefa de catedră. Mai multe detalii despre activitatea noastră, a colegilor de la sediul central şi a celor de la Şcoala Gimnazială Mănăştur din cadrul programului Şcoala altfel de anul acesta veţi găsi postate pe site-ul Liceului Tehnologic Vinga”, a mai spus Cristina Lazurca.

 

Articolul original:

Despre sudură, cu pasiune. Ioan Marin Crişan şi Gabi Ghiţescu în vizită la Liceul Tehnologic Vinga

133 thoughts on “Despre sudură, cu pasiune. Ioan Marin Crişan şi Gabi Ghiţescu în vizită la Liceul Tehnologic Vinga

 1. Hi there. I found your website by way of Google at the same time as searching for a similar matter, your site came up. It appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then. Lilly Vladimir Harim

 2. I?d need to talk to you right here. Which is not something I typically do! I appreciate checking out an article that will certainly make individuals think. Additionally, many thanks for permitting me to comment! Therese Jasper Pascha

 3. Everything is very open with a really clear clarification of the issues. It was really informative. Your site is very helpful. Thanks for sharing! Debee Forbes Saddler

 4. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually frustrating. A good blog with interesting content, that is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email? Latashia Isaiah Philippine

 5. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly return. Albertina Broddie Sully

 6. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog! Harmony Emanuel Verras

 7. Fact of the future: There are a lot of people that would pay a minimum of $10,000,000 USD for each founder token of appreciation known as 777 immortality smart contract. Roberta Gardy Riffle

 8. we were but visitors to your area on a Rick Steves tour. the friendly welcomes we were accorded while touring Ireland and especially Dingle will always make our memories most favorable. Nona Abran Michi

 9. I actually wanted to jot down a brief word to be able to say thanks to you for the amazing facts you are placing here. My particularly long internet research has at the end been rewarded with sensible facts to talk about with my partners. I would assume that many of us site visitors actually are quite lucky to be in a wonderful network with very many awesome individuals with helpful hints. I feel quite privileged to have seen your entire webpage and look forward to plenty of more fun times reading here. Thank you once more for everything. Marlyn Ralf Sum

 10. Hi there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.

  Please let me know. Cheers

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *